Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?
432
post-template-default,single,single-post,postid-432,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive,elementor-default

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

W życiu każdego człowieka pojawiają się problemy, z którymi trudno sobie poradzić bez pomocy ze strony bliskich. W przypadku, kiedy masz kilku wierzycieli lub nawet tylko jednego, jednak zalegasz ze spłatą zobowiązań w znacznej kwocie, wsparcie rodziny czy przyjaciół może nie wystarczyć. Dlatego też warto rozważyć wniosek o upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej tzw. upadłość konsumencką. Pozwoli Ci to na rozpoczęcie nowego życia po zakończonej sprawie.

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o upadłość konsumencką?

Powołując się na art.10 ustawy Prawo upadłościowe, wniosek taki może złożyć niewypłacalny dłużnik, czyli ktoś, kto nie jest w stanie wykonywać swoich zobowiązań pieniężnych. Należy pamiętać, że z tej opcji może skorzystać także osoba, która kiedyś prowadziła swoją działalność i oficjalnie ją zamknęła. Przepisy pozwalają także na złożenie ponownego wniosku przez kogoś, kto już raz próbował uzyskać ogłoszenie upadłości, jednak jego wniosek został odrzucony ze względu na braki formalne (np. przez braki w dokumentacji). Dodatkowo wniosek taki mogą złożyć także wierzyciele – zarówno banki, jak i firmy czy osoby prywatne.

Jak złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

  • Na samym początku należy pamiętać o tym, aby pobrać odpowiedni i aktualny druk ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Można wypełnić go zarówno samemu, jak i zgłaszając się po profesjonalną pomoc do radcy prawnego albo doradcy restrukturyzacyjnego. Należy także uiścić opłatę w wysokości 30 zł na rachunek sądu upadłościowego – to warunek konieczny.
  • Niezwykle istotne jest, aby sam wniosek został podpisany własnoręcznie przez dłużnika, potwierdzając tym samym, że poświadcza on prawdę.
  • Jedną z najważniejszych części samego dokumentu jest uzasadnienie, w którym trzeba opisać konkretne przyczyny, które doprowadziły do zadłużenia, takie jak utrata pracy, zaświadczenia o zaległych ratach kredytu czy spis majątku.
  • Wypełniony wniosek o upadłość konsumencką należy złożyć osobiście lub korespondencyjnie, podając adres sądu rejonowego i wydziału upadłościowego (gospodarczego) odpowiedniego dla miejsca zamieszkania osoby występującej z wnioskiem.