Czym jest upadłość konsumencka?
420
page-template-default,page,page-id-420,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive,elementor-default
 

Czym jest upadłość konsumencka?

Trudna sytuacja finansowa dłużników skutkująca niewypłacalnością wynika niejednokrotnie z przyczyn losowych, np. z poważnych problemów zdrowotnych, kosztownego leczenia bliskiej im osoby czy niemożności znalezienia pracy. Właśnie dla takich osób ustawodawca stworzył specjalny instrument prawny, który znamy pod nazwą upadłość konsumencka. Na czym ona polega? Spieszymy z odpowiedzą!

Czym jest właściwie upadłość konsumencka?

Jest to jeden ze sposobów na wydostanie się ze spirali zadłużenia, choćby w sytuacji, gdy nagle tracimy możliwość spłaty wysokich rat kredytu hipotecznego. Upadłość konsumencka ogłaszana jest w toku postępowania sądowego, a jej celem jest w pierwszej kolejności oddłużenie osób fizycznych lub drobnych przedsiębiorców, jeżeli ich niewypłacalność powstała w sposób niezawiniony i nieumyślny.

Interes wierzycieli nie jest zatem tutaj priorytetem, choć oczywiście ustalany jest plan spłaty zobowiązań – maksymalnie na okres 3 lat. W sytuacjach nadzwyczajnych istnieje jednak możliwość wydłużenia planu, bądź nawet umorzenia części, a nawet (tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. dłużnik nie posiada jakiegokolwiek majątku i nie może podjąć pracy z przyczyn zdrowotnych) całości wierzytelności.

Upadłość konsumencka – konsekwencje dla dłużnika

W przypadku jej ogłoszenia, zarząd nad całym majątkiem dłużnika przejmuje syndyk. Jest on uprawniony do spieniężenia wszystkich ruchomości i nieruchomości należących do osoby zadłużonej (o ile nie są niezbędne do codziennego funkcjonowania). Nawet po spłacie wszystkich zobowiązań, dłużnik przez 5 lat nie będzie mógł również zaciągać nowych kredytów.

Jeżeli chcą Państwo skorzystać z tego instrumentu prawnego, chętnie pomożemy na każdym etapie postępowania. Zapraszamy do kontaktu!